Product Features
- Multi-Parameter Display - Toggle between Conductivity/temperature and TDS/temperature at touch of buttons
- Multi-Point Calibration - Up to 5 points for Conductivity/TDS for easy, quick calibration
- Flexible Calibration Options - Automatic or Manual calibration modes for convenience
- Auto-Ranging - Fast response and best resolution over wide measurement range for Conductivity/TDS
- Adjustable TDS Factor - For more accurate measurement
- User Customization - Selectable normalization temperature, temperature coefficient and cell constant
- Enhanced Memory - Stores and recalls up to 50 data sets
- Automatic Temperature Compensation - Best accuracy under fluctuating temperatures
- Measurement Hold - Hold function freezes reading for easy viewing and recording
- Stability Indicator - Prompts whenever reading stabilizes
- Self-Diagnostic - Message codes for easy troubleshooting
- Clear Display - Large, easy-to-read custom LCD with simultaneous readings
- Quick Reference - Slide-out instruction card
- Advanced Electrode - Built-in ATC designed for minimal air bubble entrapment
- Convenient Storage - Detachable electrode stand organizes multiple electrodes
Applications
Routine Testing
For quick, accurate conductivity or TDS checks in laboratories, field and schools. Useful in hydroponics and agricultural industries.
Industrial
For checking metal finishing, cooling tower water, printing fountain solutions, boiler water, brines, drilling mud, rise tanks, ponds, pollution control, recirculating systems, waste water and industrial process systems.
Water Quality Testing
For analyzing water hard water, untreated water, drinking water, effluent water, pool water and incoming process water. Ideal for all types of quality assurance and water quality testing.
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| Conductivity Range | 0 to 20.00, 200.0, 2000 µS/cm; 20.00, 200 mS/cm |
| TDS Range | 0 to 10.00, 100.0, 1000 ppm; 10.00, Max. 100 ppt (depending on factor setting) |
| Resolution | 0.05% of Full Scale |
| Accuracy | ± 1% Full Scale + 1 LSD |
| Temperature Range | -10.0 to 110.0 °C (14.0 to 230 °F) (Meter) |
| Resolution & Accuracy | 0.1 °C & ± 0.5 °C (0.9 °F) |
| Calibration for Conductivity | Automatic (single or multi-point up to 4 points) / Manual (up to 5 points) |
| Calibration for TDS | Manual (up to 5 points - 1 per range) |
| Normalization Temperature | 15.0 to 30.0 °C |
| Cond. to TDS Conversion Factor | 0.40 to 1.00 (selectable) |
| Cell Constant | 0.1, 1.0 or 10.0 (selectable) |
| Temperature Coefficient | 0.0 to 10.0 %/°C (adjustable) |
| Memory | 50 Data Sets |
| Special Functions | Auto-ranging; Auto-calibration, Auto-hold; Stability Indicator & Self-diagnostic |
| Power | 9VDC, using AC adapters 110VAC or 220VAC, 50/60 Hz |
Order Information
| Order No. | Item |
|---|---|
| ECCON51013S | CyberScan CON 510 Bench Conductivity / TDS Meter with Conductivity electrode (ECCONSEN91W), integral electrode holder & 110 VAC power adapter |
| ECCON51023S | CyberScan CON 510 Bench Conductivity/TDS Meter with Conductivity electrode (ECCONSEN91W), integral electrode holder & 220 VAC power adapter |
| ECCONSEN91W | 2 Stainless Steel Rings Ultem-body Electrode with ATC, cell constant K=1.0, 16x110 mm, 6-pin connector, 1 m cable length (for CON 510) |
| ECCONSEN72W | Glass body 2-cell Conductivity Electrode with ATC, cell constant K=0.1, DIN connector, 1 m cable length |


