Product Features
Combining two of the most popular electrochemistry parameters, the Eutech’s CyberScan PC650 allows you to measure pH, conductivity and temperature with one handheld, at the same time.
- Simultaneous Measurements - Measures and displays three parameters concurrently
- High Accuracy - ±1% full scale accuracy at 3-decimal resolution across a wide measurement range
- Ion Measurement - Ion-measurement capabilities with 3-digit resolution
- Advanced Conductivity - Accepts two-cell and four-cell conductivity probe to measure up to 500 mS/cm — meter measures pure water!
- Flexible Calibration - Selectable multi-point calibration for more accurate conductivity measurements or single-point calibration for quick, convenient calibration with no mistakes
- Large Display - One-Glance-Tells-All Screen Display with Backlight showing electrode status, calibration data and simultaneous display of up to 4 parameters
- Waterproof Design - Rugged and IP67-rated waterproof for harsh environments - Meter floats on water!
- User-Friendly - Easy-to-understand prompt messages for easy set-up, calibration and trouble-shooting
- GLP Compliant - Recorded readings individually stamped with time and date
- Auto-logging - Meter saves readings automatically within seconds to prevent data loss
- Quality Control - HI-LO limit alarm for easy quality control – Meter alerts when readings fall outside selected ranges
- Wireless Transfer - No wires, no cables—Transfer data from meter to computer with the press of a button
- Data Protection - Non-Volatile Memory protects information and meter settings, even when batteries run out
- Password Protection - Four Levels of Password Protection prevents tampering or accidental data deletion
- Calibration Alarm - No more out-dated calibration settings
Applications
Environmental: Test water quality, monitor health of aquatic ecosystems, survey surface and ground water drinking supplies, and meet EPA regulations.
Water Quality Testing: For analyzing water hard water, untreated water, drinking water, effluent water, pool water and incoming process water. Ideal for all types of quality assurance and water quality testing.
Industrial: For checking metal finishing, cooling tower water, printing fountain solutions, boiler water, brines, rinse tanks, ponds, pollution control, recirculating systems, waste water and industrial process systems. Useful for food analysis and quality assurance testing.
Aquaculture: Use to monitor oxygen levels in catfish and shrimp farming; game stocking ponds; ornamental fish tanks and ponds; and other fish farming applications.
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| pH Range | -2.000 to 20.000 pH |
| pH Resolution & Accuracy | 0.1/0.01/0.001 pH & ±0.002 pH |
| pH Calibration Points | 1 (Offset) to 6 points |
| pH Buffer Options | USA, NIST, DIN, PWB, Custom |
| mV Range | ±2000.0 mV |
| mV Resolution & Accuracy | 0.1 mV & ±0.2 mV |
| Ion Concentration Range | 0.001 to 19900 |
| Ion Resolution & Accuracy | 2 or 3 digits & ±0.5% FS (mono); 1% FS (div) |
| Ion Calibration Points | Up to 8 |
| Conductivity Range | .. to 500 mS/cm |
| Conductivity Resolution & Accuracy | 0.05% FS & ±1% FS + 1 LSD |
| Cell Constant | 0.010 to 10.000 |
| Temperature Coefficient | Linear & Pure |
| TDS Range | .. to 500.0 ppt |
| TDS Resolution & Accuracy | 0.05% FS & ±1% FS +1 LSD |
| Salinity Range | 0 to 80 ppt |
| Salinity Resolution & Accuracy | 0.05% FS & ±1% FS +1 LSD |
| Temperature Range | -10.0 to 110.0 °C / 14.0 to 230.0 °F (Meter) |
| Temperature Resolution & Accuracy | 0.1 °C/°F & ±0.5°C/ ±0.9°F |
| Temperature Compensation | Automatic / Manual (0 to 100 °C) |
| Memory | 500 Data Sets with Date/Time stamping & Security password protection |
| Output | IrDA Wireless Communications |
| Display | Multi-data Back-lit dot matrix; 7.2 cm (H) X 5.4 cm (W) |
| Special Functions | Auto-Calibration; Data-logging options with time/date indexed, GLP compliance; Simultaneous Display and measurement of 4 parameters; Cal-due alarm; pH slope/offset Display & Self-diagnostic |
| Power | 4 X 1.5 V “AA” Alkaline batteries or 9 V DC adapter, 500 mA |
Order Information
| Order No. | Stock Code | Item |
|---|---|---|
| ECPCWP65043K | 01X430602 | Waterproof CyberScan PC 650 pH/ mV/ Ion/ Conductivity/ TDS/ Resistivity/ Salinity handheld meter with pH electrode ECFC252203B, 4-cell Conductivity probe, DAS software, power adapter & carrying kit set (all probes comes with 3m long cable.) |







