Product Features
Wall Mount Differential pH/ORP Controller/Transmitter
The Alpha pH 2000D Controller/Transmitter and combination electrode system employs differential pH measurement technology. What’s unique about this system is the differential electrode, which uses a pH glass bulb in place of the conventional reference system, making it more resistant to contamination or fouling in harsh wastewater applications. Replaceable salt bridge and reference solution add lifespan to the electrode when junction clogs.
- Wide pH Range - Measures from -2.00 to 16.00 pH with two-decimal accuracy
- Dual Mode Operation - ORP mode measures in mV or % concentration, with independent calibration modes
- Master-Slave Operation - Control and measure pH and ORP simultaneously by placing two controllers side by side
- Flexible Mounting - Wall mount, pipe mount or panel mount options with compact design and universal 1.5” NPT mounting threads
The pH Differential Electrode:
- Cost-Effective Maintenance - Soiled salt bridge and buffer reference solution can easily be replaced at a fraction of the cost of a new combination electrode
- Built-in Temperature Compensation - Automatic temperature compensation with built-in temperature electrode
- Flexible Reference Standards - Use any buffer standard from 2 to 10 pH as a reference, ideal for applications requiring adjustable isopotential points
- Enhanced Signal Processing - Built-in electronic amplifier provides low impedance output, allowing analyzers to be located up to 3000 feet away
- Noise Reduction - Ground rod minimizes electrical interference from motors, pumps, transformers and ground currents
Applications
General: Useful for any batch or on-line type application that requires accurate pH or ORP control.
Water Treatment: Use for batch and on-line control of incoming process water, rinse water treatment, recirculating system and waste water treatment.
Industrial: Ideal for chemical processing, food processing, aquarium, pharmaceutical, hydroponics and waste control industries.
Regulatory: Hook to recorder to document data for regulatory compliance.
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| pH | |
| Range | -2.00 to 16.00 pH |
| Resolution | 0.01 pH |
| Accuracy | ±0.01 pH |
| ORP | |
| Range | -1000 to 1000 mV / 0 to 100% |
| Resolution | 1 mV / 0.1% |
| Accuracy | ±1 mV / ±0.2% |
| Temperature | |
| Range | -10.0 to 110 °C / 14.0 to 230.0 ºF |
| Resolution | 0.1 ºC / 0.1 ºF |
| Accuracy | ±0.5 ºC / ±1.0 ºF |
| Sensor | NTC 300; 2 wire |
| Compensation | Auto/manual (independent process/CAL temperature) |
| Controller Functions | |
| Set Points | SP1/SP2: -2.00 to 16.00 pH or -1000 to 1000 mV or 0 to 100% |
| pH Hysteresis | 0.1 to 1 pH |
| ORP Hysteresis | 10 to 100 mV or 1 to 10.0% |
| Control Modes | P/PI control (pulse length/pulse frequency/proportional integral); limit control; off |
| Pulse Length Period | 0.5 to 20 sec |
| Pulse Frequency | 60 to 120 pulse/min |
| Integral Action Time | 0 to 999.9 min |
| Delay | Pickup/Dropout: 0 to 2000 sec |
| Wash Cycle/Duration | 0.1 to 200.0 hr / 1 to 2000 sec |
| Contact Outputs | 1 SPDT, 3 SPST relays |
| Switching Specs | 1/8 HP at 125 VAC (max. 0.74 A / max. 93 VA) 1/8 HP at 250 VAC (max. 0.37 A / max. 93 VA) |
| Alarm Functions | |
| Mode | Steady or fleet (pulse) |
| Pickup Delay | 0 to 2000 sec |
| Switching Specs | 1/8 HP at 125 VAC (max. 0.74 A / max. 93 VA) 1/8 HP at 250 VAC (max. 0.37 A / max. 93 VA) |
| Electrical & Connections | |
| Transmitter Output | Two 0/4 to 20 mA scalable outputs for pH/ORP and temperature, galvanically isolated |
| Current Output | CU 22: 22 mA |
| Isolated Output | 12 V ±0.5 V (max. 50 mA) |
| Hold Function | Switch to freeze output current and deactivate control relays |
| Load | Max. 600 Ohm |
| pH/ORP Input | 2-pin terminal (Differential) |
| Connection Terminal | 5-pin, 8-pin, 9-pin & 13-pin terminal, detachable blocks |
| Display | |
| LCD | UV coat, backlit 14 segments display with symbols |
| Backlight | On/off selectable with four levels of brightness |
| Power Supply | |
| Input | 80 to 250 VAC/DC; 50/60 Hz; 10 VA |
| Main Fuse | 315 mA time delay, 250 V, Bussmann BK/GDC-315 mA |
| Pollution Degree | 2 |
| Transient Overvoltage Category | II |
| EMC Specifications | |
| Emitted Interference | According to EN 61326 |
| Immunity To Interference | According to EN 61326 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 to 40 ºC |
| Max. Relative Humidity | 80% up to 31 ºC decreasing linearly to 50% at 40 ºC |
| Mechanical | |
| Dimensions (WxHxD) | 144 x 144 x 110 mm |
| Weight | 950 g (unit) / 1100 g (packed) |
| Protection Rating | IP66 (NEMA 4X) |
Order Information
| Order No. | Item |
|---|---|
| TSPHCTP2000D | Alpha pH 2000 wall-mount pH/ORP differential controller/transmitter. Includes terminal blocks, cable glands, gasket etc |

