Product Features
- High Resolution pH & Ion Measurements - measures pH and Ion with up to 0.001 Resolution
- Cal-Due Alarm & Set-Point Alarms - prevents out-dated calibrations and warns when readings are outside set-point limits
- Automatic Temperature Compensation (ATC) - higher accuracy under varying temperature with Automatic/Manual Temperature Compensation
- Mega-Memory Storage - stores/recalls up to 500 Data Sets with temperature readings, with time and date-stamping formatted to meet GLP standards
- Wireless Data Transfer - cable-free data transfer with infrared IrDA technology, includes PC-based Data Acquisition Software
- Electrode Diagnostics - recall electrode slope, offset value and previous calibration values for easy reference
- Large Custom LCD Display - provides optimum viewing with user-friendly icons and simultaneous readings
- Hold Function - momentarily freezes reading for easy viewing and recording
- Self-Diagnostic - with message codes for easy troubleshooting
- Non-Volatile Memory - holds settings and stored data even when batteries are depleted
- Rugged & Waterproof - IP67 rated with protective rubber boot and handy velcro strap for better grip
- Flexible Power Options - use with batteries or optional AC adapter for field or bench-top use with built-in stand
- Energy-Saving - auto-power off feature
Applications
Industrial: For checks in water conditioning plants, cooling towers, food processing water testing, printing and chemical industries, and water/wastewater treatment.
Environmental/Agricultural: Use in ecology studies, aquariums, and hydroponics.
Educational: Ideal for quick, accurate routine pH checks in laboratories and schools.
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| pH Range | -2.000 to 19.999 pH |
| Resolution & Accuracy | 0.1/0.01/0.001 & ±0.002 pH |
| mV Range | ±2000 mV |
| Resolution & Accuracy | 0.1 mV & ±0.2 mV |
| Ion Range | 0.001 to 19900 |
| Units | ppm/molar/mgL |
| Resolution & Accuracy | 2/3 digits & 0.5% FS (Monovalent)/1% (Divalent) |
| Temperature Range | -10.0 to 110.0 °C (14.0 to 230 °F) |
| Resolution & Accuracy | 0.1 °C/1.0°F |
| Temperature Compensation | Automatic/Manual (0 to 100 °C) |
| No. of Calibration Points | Up to 6 points |
| Cal Due Alarm | Yes (Days - Max 30) |
| pH Buffer Options | USA, NIST, DIN, PWB |
| Custom Buffer Calibration | Yes (2 to 5) |
| Slope/Offset Display | Yes (Display + Icon) |
| Inputs | DC phono sockets, 8 pin connector, BNC |
| LCD Display | Back-lit Dot Matrix |
| Memory | 500 data sets |
| Output | Yes (IrDA/RS232C) |
| Special Functions | Stability Indicator; Self-diagnostic; Non-Volatile Memory; Hold & Auto-Power Off after 20 minutes |
| GLP | Yes |
| Ingress Protection | IP67 |
| Power | 4 ‘AAA’ x 1.4V batteries or 9VDC power adapter |
Order Information
| Order No. | Item |
|---|---|
| ECPHWP62042k | pH620 pH/mV/Ion Meter with pH electrode, temperature probe, 2 electrode holders & CyberScan pH carry kit set (ECPHWPKIT) |
| ECPHWPTEMO1J | Temperature Probe ATC |
| 01X030132 | Universal Power Adapter |
| 01X447601 | USB IrDA Interface Adapter |
| 01X344202 | RS232 (LED) Interface Adaptor |







