Product Features
- Open Pore Design - Features unique open pore junction for superior response and stability
- Double Junction System - Double junction design ideal for challenging samples and TRIS buffers
- Glass-Body Construction - High-quality glass body for excellent chemical resistance
- Refillable Reference - Features refillable design with EC636430 electrolyte for extended electrode life
- Full pH Range - Measures complete pH range from 0 to 14 for all applications
- Temperature Range - Operates from 0 to 80 °C for diverse applications
- Ag/AgCl Reference - High-quality internal Ag/AgCl reference system
- Universal Compatibility - Works with all pH meters featuring BNC input connector
- Includes Electrolyte - Comes with 10 ml refilling electrolyte
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| Parameter | pH |
| Range | 0 to 14 pH |
| Temperature Range | 0 to 80 °C |
| Liquid Junction Type | Open pore |
| Internal Reference Type | Ag/AgCl |
| Reference Junction | Double |
| Sealed/Refillable | Refillable |
| Refilling Reference Electrolyte | EC636430 |
| Dimensions (Shaft) | 140 x 12 mm |
| Cable Length | 1 m |
| Connector | BNC |
| Description | Open pore glass-body pH combination electrode for general pH measurements. Comes with 10 ml refilling electrolyte |
| Used With | All pH meters with BNC input connector |

