ECARTSOHF05B


Product Features
- HF Resistant Design - Specially engineered for applications involving hydrofluoric acid
- Double Junction Design - Features an annular PTFE double junction reference system for enhanced stability and longer electrode life
- Polymerized Gel Electrolyte - Saturated KCl electrolyte in polymerized gel form requires no maintenance
- Durable Construction - Made from PPS (Ryton®) material for excellent chemical resistance
- Industrial Standard Connection - ¾” NPT thread for easy installation
- Integral Cable - 5-meter (16.4 ft) low-noise semiconductor screened cable
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| Classification | pH |
| pH Range | 0 to 14 HF resistant |
| Reference | Annular PTFE, double junction |
| Reference Electrolyte | Saturated KCl, polymerized gel |
| Operating Temperature | 0 to 80 °C / 32 to 176 ºF |
| Pressure Tolerance | 6 bars (87 psi) |
| Temperature Sensor | – |
| Potential Matching Pin | – |
| Material | PPS (Ryton®) |
| Thread | ¾” NPT |
| Cable | Integral 5 m (16.4 ft) low-noise semi-conductor screened |
| Connector | BNC |
| Dimensions: Length | 151 mm (excludes cable) |
| Dimensions: Diameter | 26 mm (external) |
| Weight | 430 g |