Product Features
- 3-in-1 Design - Combined pH and temperature measurement in a single electrode
- Temperature Sensor - Built-in temperature sensor for automatic temperature compensation
- Maintenance-Free - Sealed reference system requires no refilling
- Wide pH Range - Measures from 1 to 13 pH for most laboratory applications
- Temperature Range - Operates from 0 to 80 °C for diverse applications
- HDPE Junction - Porous HDPE pin junction for reliable measurements
- Ag/AgCl Reference - High-quality internal Ag/AgCl reference system
- Compact Design - Efficient 90 x 12 mm shaft dimensions for versatile use
- Dual Connector - Features BNC connector for pH and 2.5 mm phono for temperature
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| Parameter | pH / Temperature |
| Range | 1 to 13 pH |
| Temperature Range | 0 to 80 °C |
| Liquid Junction Type | Porous HDPE pin |
| Internal Reference Type | Ag/AgCl |
| Reference Junction | Single |
| Sealed/Refillable | Sealed |
| Refilling Reference Electrolyte | – |
| Dimensions (Shaft) | 90 x 12 mm |
| Cable Length | 1 m |
| Connector | BNC & 2.5 mm phono |
| Description | General purpose plastic-body “3-in-1” pH / Temperature combination electrode |
| Used With | pH 5 / pH 6 / pH 5+ / pH 6+ / pH 11 / pH 110 / pH 510 / pH 700 / pH 1100 / pH 2100 / pH 2700 / Ion 6 / Ion 6+ / Ion 510 / Ion 700 / Ion 2700 / PC 2700 |

