Product Features
- Protected Sensor Design - Features protective sensor guard ideal for low temperature measurements
- Refillable Reference - Features refillable design with ECRE001 electrolyte for extended electrode life
- Wide Temperature Range - Operates from 0 to 100 °C for diverse applications
- Ceramic Junction - Annular ceramic junction for reliable measurements
- Ag/AgCl Reference - High-quality internal Ag/AgCl reference system
- Universal Compatibility - Works with all pH meters featuring BNC input connector
- Includes Electrolyte - Comes with 10 ml refilling electrolyte
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| Parameter | pH |
| Range | 0 to 13 pH |
| Temperature Range | 0 to 100 °C |
| Liquid Junction Type | Annular ceramic |
| Internal Reference Type | Ag/AgCl |
| Reference Junction | Single |
| Sealed/Refillable | Refillable |
| Refilling Reference Electrolyte | ECRE001 |
| Dimensions (Shaft) | 130 x 12 mm |
| Cable Length | 1 m |
| Connector | BNC |
| Description | General purpose glass-body pH electrode with protective sensor guard. Suitable for samples with low temperature measurements. Comes with 10 ml refilling electrolyte |
| Used With | All pH meters with BNC input connector |

