Product Features
- Easy Calibration - Push-button calibration with ±1% full scale accuracy
- Temperature Control - Automatic Temperature Compensation (ATC) for optimal accuracy under fluctuating temperatures
- Measurement Control - Hold function freezes reading for easy viewing and recording
- Energy Efficient - Auto-power off saves battery power after non-use
- Self-Diagnostic - Message codes for easy troubleshooting
- Clear Display - Large custom LCD provides optimal viewing even at a distance
- Advanced Electrode - Built-in ATC designed for minimal air bubble entrapment
- Protective Design - Rubber boot shields meter from drops with sturdy built-in stand
- Complete Solution - Optional rugged carrying case for on-site calibration and measurement
EconomyCarrying Kit
Waterproof Electrodes
Buffer & Calibration Solutions(480 mL Bottles)
pH Buffer SachetsApplications
Routine Testing: For quick, accurate salinity measurements in laboratories, field and schools.
Water Quality Testing: Ideal for salt levels in brines, pool water, aquaculture systems, aquariums (marine fish) and fish ponds (koi), food processing and healthcare industries.
Specifications
| Product Specification | Description |
|---|---|
| Salinity | |
| Range | 1.0 to 50.0 ppt / 0.1 to 5.00% |
| Resolution | 0.1 ppt / 0.01% |
| Accuracy | ±1% full scale |
| Temperature | |
| Range | 0.0 to 100.0 ºC / 32.0 to 212 ºF (80.0 ºC with supplied probe) |
| Resolution | 0.1 ºC / 0.1 ºF |
| Accuracy | ±0.5 ºC / ±0.9 ºF |
| Compensation | ATC / MTC (0 to 50 ºC) |
| Normalization | 15 ºC fixed |
| Operating Temperature | 5 to 45 ºC |
| General | |
| Calibration Points | 1 |
| Cell Constant | 1.0 |
| Auto-Off | 20 minutes after last key pressed |
| Input | BNC, 2.5 mm phono socket |
| Power | 4 x 1.5V ‘AAA’ alkaline batteries (included) |
| Battery Life | > 500 hours |
| Dimensions | Meter: 15.7 x 8.5 x 4.2 cm Boxed: 36 x 28 x 8 cm |
| Weight | Meter: 255 g Boxed: 1555 g |
Order Information
| Order No. | Item |
|---|---|
| ECSALT603PLUSK | Complete Kit: Salt 6+ with CONSEN91B electrode, NaCl calibration solutions (5 ppt, 25 ppt, 45 ppt), and DI rinse water (60 mL each), Grip-Clip, and batteries in hard carrying case |
| ECSALT603PLUS | Meter Only: Salt 6+ with CONSEN91B electrode, batteries |
| CONSEN91B | Replacement Electrode: Standard electrode with ATC, k=1.0 |
| CONSEN72B | Optional Electrode: Epoxy electrode with ATC, k=0.1 |
| GRIPCLIP | Accessory: Grip-Clip electrode holder |


